BEBEK BESİNİ OLARAK BALKABAĞI (July 3, 2012)

Ülkemizde tatlıları ile popüler olan kabakgillerden bir meyvedir. Anayurdu Amerika kıtasıdır. Güçlü bir antioksidandır (vücutta paslanmayı önler). Vitamin A’nin öncülü beta karotenden oldukça zengindir ve adeta vitamin A deposudur. Yemeklik kabağa göre daha fazla vitamin A ve potasyum içermektedir. Düşük kalorili oluşu diğer bir avantajıdır. Lif oranı yüksek bir gıdadır.

(LİF-fiber): vücutta sindirim ve emilime uğramayan, kan şeker, yağ dengesini düzenleyen, dışkılama sorunlarını çözen sellüloz, pektin gibi bitkisel maddeler)

100 gramının besin değeri: 

Enerji 33 kalori

Vitamin A 6400 IU

Protein 1 gr

Vitamin C 15 mg

Karbonhidrat 8 gr                            

Lif 1.3 gr

Yağ  0.3 gr

Balkabağının sadece meyvesi değil, çekirdeği de çeşitli faydalar sağlamaktadır. Doymamış yağlardan ve vitamin E’den zengindir.

BEBEK ÇORBALARINDA KULLANIM

Balkabağı sadece tatlı olarak değil, haşlanmış halde ezilerek çorbalar içinde veya garnitür olarak da tüketilebilir. Bu nedenle 6. aydan sonra bebek çorbalarını da eklenebilir. Lifden zengin olması nedeni ilk verildiğinde dışkı kıvam ve içeriğinde değişiklik yapabilir. Dışkıda sümüksü (mukus) yapılar görülebilir. Ailelerde endişe yaratan bu durum normaldir. Bir bağırsak hastalığına (kolit) işaret etmez. Tüm sebze ve meyveler ilk verildiğinde bu tür değişiklikler olabilir. Bu nedenle az miktarda (bir tatlı kaşığı kadar) başlanıp, giderek miktarlar artırılmalı ve bir haftada küçük bir kase veya bir çay bardağına (100 gr) çıkılmalıdır. Bu hafta içinde başka yeni bir besine başlanmamalıdır.